Iglesias

Welter Iglesias Roniel
Nationality
 Cuba
Age
28 years
Gender
Man
Height
1.82m
AIBA Class
Elite

Current

  • Rank 2
  • Wins 2
  • Losses 1

First crowned Cuban National Champion in 2005, Roniel Iglesias is one of the most senior members of the Domadores’ squad. A year later he took the AIBA Junior world title, and was a bronze medalist at the 2008 Olympic Games in Beijing. Elite World Champion in 2009 and Pan-American Games winner in Guadalajara two years later, Iglesias romped to the Olympic gold at London 2012. Makign his WSB debut as part of the Season IV title-winning squad, Iglesias currently boasts an impressive 13-4 as the team heads to its third successive WSB final.

Past results:

  • 2016 – World Series of Boxing Season 2016 Semi-finals – 69KG Won against Makhmud Gaipov (UZB) 3:0
  • 2016 – World Series of Boxing Season 2016 Quarter-finals – 69KG Won against Marvin Cabrera (MEX) 3:0
  • 2016 – World Series of Boxing Season 2016 11th Round – 69KG Won against Cong Wenbin (CHN) KO 2nd round
  • 2016 – World Series of Boxing Season 2016 7th Round – 69KG Lost to Serhii Bohachuk (UKR) 2:1
  • 2016 – World Series of Boxing Season 2016 3rd Round – 69KG Won against Serhat Guler (TUR) 3:0
  • 2015 – AIBA World Championships (Doha, QAT) 7th place – 69KG Lost to Parviz Baghirov (AZE) 2:1 in the quarter-final; Won against Yaroslav Samofalov (UKR) 3:0 in the first preliminary round
  • 2015 – AMBC American Confederation Boxing Championships (Vargas, VEN) 1st place – 69KG Won against Alberto Palmetta (ARG) 3:0 in the final; Won against Marvin Cabrera (MEX) 3:0 in the semi-final; Won against Lester Martinez (GUA) 3:0 in the quarter-final
  • 2015 – Toronto 2015 Panamerican Games (Toronto, CAN) 2nd place – 69KG Lost to Gabriel Maestre (VEN) 2:1 in the final; Won against Alberto Palmetta (ARG) 3:0 in the semi-final; Won against Marvin Cabrera (MEX) 3:0 in the quarter-final
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 Final – 69KG Lost to Aslanbek Shymbergenov (KAZ) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 Semi-final – 69KG Won against Hector Andres Reyes (MEX) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 14th Round – 69KG Won against Oleg Zubenko (UKR) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 12th Round – 69KG Won against Hector Andres Reyes (MEX) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 10th Round – 69KG Lost to Radzhab Butayev (RUS) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 8th Round – 69KG Lost to Mohamed Rabii (MAR) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 6th Round – 69KG Won against Ekow Tabiri-Essuman (ENG) 3:0
  • 2015 – World Series of Boxing Season 2015 2nd Round – 69KG Won against Sofiane Tabi (ALG) 3:0
  • 2014 – Cuban National Championships 1st place – 69KG Won against Arisnoide Despaigne (CUB) 3:0 in the final; Won against Yudennis Thaureaux (CUB) WO in the semi-final; Won against Adrian Mestre (CUB) 3:0 in the quarter-final
  • 2014 – Central American & Caribbean Games (Veracruz, MEX) 1st place – 69KG Won against Carl Heild (BAH) 3:0 in the final; Won against Marvin Cabrera (MEX) 3:0 in the semi-final; Won against Alberto Puello (DOM) 3:0 in the quarter-final
  • 2014 – World Series of Boxing Season 2013/2014 Semi-final – 69KG Won against Andrey Zamkovoy (RUS) 3:0
  • 2014 – Central American & Caribbean Games Qualifier  (Tijuana, MEX) 1st place – 69KG Won against Lester Martinez (GUA) 3:0 in the final; Won against Nicklas Flaz (PUR) 3:0 in the semi-final
  • 2014 – World Series of Boxing Season 2013/2014 Quarter-final – 69KG Won against Gabriel Maestre (VEN) KO 3rd round
  • 2014 – World Series of Boxing Season 2013/2014 10th Round – 69KG Won against Yauheni Ramashkevich (BLR) 3:0
  • 2014 – World Series of Boxing Season 2013/2014 6th Round – 69KG Won against Hector Andres Reyes (MEX) TKO 4th round
  • 2013 – Cuban National Championships 1st place – 69KG Won against Arisnoide Despaigne (CUB) 3:0 in the final; Won against Duniel Suarez (CUB) 3:0 in the semi-final; Won against Juan Garcia (CUB) 3:0 in the quarter-final; Won against Yainier Abreu (CUB) 3:0 in the first preliminary round
  • 2013 – Giraldo Cordova Cardin Memorial Tournament (Havana, CUB) 3rd place – 69KG Lost to Arisnoide Despaigne (CUB) 2:1 in the semi-final; Won against Luis Miranda (PER) 3:0 in the quarter-final; Won against Luis Veron (ARG) 3:0 in the second preliminary round; Won against Kleiber Gonzalez (VEN) 3:0 in the first preliminary round
  • 2013 – Independence Cup (Santiago de los Caballeros, DOM) 1st place – 69KG Won against Rashidi Ellis (USA) 23:12 in the final; Won against Myke Carvalho (BRA) 20:8 in the semi-final; Won against Raul Sanchez (DOM) 17:10 in the quarter-final; Won against Antonio Ortiz (PUR) 18:9 in the first preliminary round
  • 2012 – London 2012 Olympic Games (London, ENG) 1st place – 64KG Won against Denys Berinchyk (UKR) 22:15 in the final; Won against Vincenzo Mangiacapre (ITA) 15:8 in the semi-final; Won against Uktamjon Rahmonov (UZB) 21:15 in the quarter-final; Won against Everton Dos Santos Lopes (BRA) 18:15 in the second preliminary round; Won against Cesar Andres Villarraga (COL) 20:8 in the first preliminary round
  • 2012 – Giraldo Cordova Cardin Memorial Tournament (Havana, CUB) 1st place – 64KG Won against Anthony Yigit (SWE) 52:28 in the final; Won against Richard Poll (CUB) 35:12 in the semi-final; Won against Askhat Ualikhanov (KAZ) 19:9 in the quarter-final; Won against Reidel Olivares (CUB) 24:7 in the first preliminary round
  • 2012 – AIBA American Olympic Qualification Tournament (Rio de Janeiro, BRA) 1st place – 64KG Won against Francisco Vargas (PUR) 12:7 in the final; Won against Cesar Andres Villarraga (COL) 14:7 in the semi-final; Won against Anderson Rojas (ECU) 18:6 in the quarter-final; Won against Alberto Palmeta (ARG) 13:9 in the first preliminary round
  • 2012 – Three Nations Meeting (Assisi, ITA) 2nd place – 64KG Lost to Vincenzo Mangiacapre (ITA) 17:14 in the final
  • 2012 – Grand Prix Usti nad Labem (Usti nad Labem, CZE) 1st place – 64KG Won against Zdenek Chladek (CZE) 18:9 in the final; Won against Maksim Ignatyev (RUS) 19:7 in the semi-final; Won against Manoj Kumar (IND) 20:12 in the quarter-final; Won against Uranchimeg Munkherdene (MGL) 14:12 in the first preliminary round
  • 2012 – Strandja Memorial Tournament (Sofia, BUL) 9th place – 64KG Lost to Avak Uzliyan (RUS) 13:10 in the first preliminary round
  • 2011 – Cuban National Championships 1st place – 64KG Won against Richard Poll (CUB) 20:5 in the final; Won against Livan Navarro (CUB) 37:15 in the semi-final; Won against Jorge Moiran Vinet (CUB) 22:13 in the quarter-final
  • 2011 – Panamerican Games (Guadalajara, MEX) 1st place – 64KG Won against Valentino Knowles (BAH) 22:14 in the final; Won against Everton Lopes (BRA) 18:9 in the semi-final; Won against Jose Virula Lopez (GUA) 19:10 in the quarter-final; Won against Juan Pablo Romero (MEX) 17:10 in the first preliminary round
  • 2011 – AIBA World Championships (Baku, AZE) participant – 64KG Lost to Denis Berinchyk (UKR) 19+:19 in the first preliminary round
  • 2011 – Bolivarian Alternative Games (Barquismeto, VEN) 1st place – 64KG Won against Johan Gonzalez (VEN) 5:0 in the final; Won against Jackson Marine (DOM) RSCI 2nd round in the semi-final; Won against Faider Luis Hernandez (COL) 5:0 in the quarter-final; Won against Yoelvis Hernandez (VEN) 3:2 in the first preliminary round
  • 2011 – Cuban National Team Championships 2nd place – 64KG Won against Miguel Arrechea (CUB) AB 1st round; Won against Vladimir Diaz (CUB) 33:18; Won against Antonio Bisset (CUB) 20:11; Won against Adrian Mestre (CUB) 29:11; Won against Yasmany Jorrin (CUB) 21:8
  • 2011 – Batalla de Carabobo Tournament (Valencia, VEN) 1st place – 64KG Won against Yoelvis Hernandez (VEN) by points in the final; Won against Joan Gonzalez (VEN) by points in the semi-final; Won against Samuel Zapata (VEN) RSC 2nd round in the quarter-final
  • 2011 – Giraldo Cordova Cardin Memorial Tournament (Havana, CUB) 1st place – 64KG Won against Everton Lopes (BRA) 23:6 in the final; Won against Richard Poll (CUB) 15:6 in the semi-final; Won against Batyrkhan Dzhukenbayev (KAZ) 27:19 in the quarter-final; Won against Balwinder Beniwal (IND) 27:12 in the first preliminary round
  • 2011 – 1st Panamerican Games Qualifier (Cumana, VEN) 1st place – 64KG Won against Everton Lopes (BRA) 9:5 in the final; Won against Jose Virula Lopez (GUA) RSCI 3rd round in the semi-final; Won against Valentino Knowles (BAH) 15:7 in the quarter-final; Won against Pedro Sosa (USA) 18:3 in the first preliminary round
  • 2011 – Bocskai Memorial Tournament (Debrecen, HUN) 3rd place – 64KG Lost to Bradley Saunders (ENG) WO in the semi-final; Won against Gabor Gorbics (HUN) 4:2 in the quarter-final; Won against Mohamed El-Mechhabi (MAR) 4:2 in the first preliminary round
  • 2010 – Cerro Pelado Cup (Havana, CUB) 1st place – 64KG Won against Yordan Frometa (CUB) 10:2
  • 2010 – Panamerican Championships (Quito, ECU) 1st place – 64KG Won against Juan Pablo Romero (MEX) 10:2 in the final; Won against Pritchard Colon (PUR) 7:1 in the semi-final; Won against Jose Virula Lopez (GUA) 8:1 in the quarter-final
  • 2010 – Cuban Olympiad (Camaguey, CUB) 1st place – 64KG Won against Richard Poll (CUB) 4:2 in the final; Won against Batyrkhan Dzhukenbayev (KAZ) 6:2 in the semi-final; Won against Arlen Lopez (CUB) 8:4 in the quarter-final; Won against Jorge Moiran Vinet (CUB) 4:0 in the first preliminary round
  • 2010 – Giraldo Cordova Cardin Memorial Tournament (Guantanamo, CUB) 1st place – 64KG Won against Balwinder Beniwal (IND) 21:8 in the final; Won against Richard Poll (CUB) 2:0 in the semi-final
  • 2010 – Cuban National Challenge 1st place – 64KG Won against Daikel Simon (CUB) 6:4 in the final; Won against Orestes Velazquez (CUB) DQ 2nd round in the semi-final
  • 2010 – CUB-ECU Dual Match1 – 64KG Won against Abel Mina (ECU) 3:0
  • 2010 – Strandja Memorial Tournament (Yambol, BUL) 1st place – 64KG Won against Milan Zlatev (BUL) 4:0 in the final; Won against Onur Sipal (TUR) WO in the semi-final; Won against Simeon Chamov (BUL) 4:0 in the quarter-final
  • 2010 – Bocskai Memorial Tournament (Debrecen, HUN) 2nd place – 64KG Lost to Samir Machrouh (FRA) 2:1 in the final; Won against Bradley Saunders (ENG) 6:2 in the semi-final; Won against Driss Moussaid (MAR) 3:2 in the quarter-final
  • 2010 – Cuban National Championships 1st place – 64KG Won against Richard Poll (CUB) 4:3 in the final; Won against Disney Semanat (CUB) 11:4 in the semi-final; Won against Jorge Luis Sanchez (CUB) RSC 3rd round in the quarter-final
  • 2009 – Kid Chocolate Meeting (Havana, CUB) 1st place – 64KG Won against Richard Poll (CUB) 7:3 in the final
  • 2009 – AIBA World Championships (Milan, ITA) 1st place – 64KG Won against Frankie Gomez (USA) 8:2 in the final; Won against Uranchimeg Munkherdene (MGL) 6:4 in the semi-final; Won against Scott Cardle (ENG) RSCI 3rd round in the quarter-final; Won against Madadi Nagzibekov (TJK) 15:1 in the second preliminary round; Won against Brice Romaric Bassole (BKF) 14:0 in the first preliminary round
  • 2009 – Panamerican Senior Championships (Mexico City, MEX) 1st place – 64KG Won against Ramses Garcia (MEX) 12:5 in the final; Won against Myke Carvalho (BRA) 10:7 in the semi-final; Won against Samuel Figueroa (PUR) 11:6 in the quarter-final
  • 2009 – Batalla de Carabobo (Valencia, VEN) 1st place – 64KG Won against Victor Pinango (VEN) 5:0 in the final; Won against Angel Molero (VEN) RSC 2nd round in the semi-final
  • 2009 – Giraldo Cordova Cardin Tournament (Sancti Spiritus, CUB) 2nd place – 64KG Lost to Richard Poll (CUB) 6:2 in the final; Won against Yudennis Thaureaux (CUB) 7:1 in the semi-final
  • 2009 – FRA-CUB Dual Match3 – 64KG Lost to Alexis Vastine (FRA) 10:5
  • 2009 – FRA-CUB Dual Match2 – 64KG Won against Hassan Amzile (FRA) 8:4
  • 2009 – FRA-CUB Dual Match1 – 64KG Won against Adriani Vastine (FRA) 7:2
  • 2009 – ITA-CUB Dual Match2 – 64KG Won against Dario Vangeli (ITA)
  • 2009 – ITA-CUB Dual Match1 – 64KG Won against Renato De Donato (ITA)
  • 2009 – Ahmet Cömert Tournament (Istanbul, TUR) 7th place – 64KG Lost to Levan Gvamichava (GEO) 8:5 in the quarter-final; Won against Aleksandr Kuzmin (RUS) 6:1 in the first round
  • 2009 – Strandja Tournament (Plovdiv, BUL) 1st place – 64KG Won against Simeon Chamov (BUL) 4:0 in the final; Won against Aleksey Zubok (RUS) 7:1 in the semi-final
  • 2009 – Bocskai Memorial Tournament (Debrecen, HUN) 1st place – 64KG Won against Alexis Vastine (FRA) 12:5 in the final; Won against Houman Karami (IRN) 14:1 in the semi-final
  • 2009 – Cuban National Championships 2nd place – 64KG Lost to Yordenis Ugas (CUB) 12:9 in the final; Won against Richard Poll (CUB) 10:1 in the semi-final; Won against Frank Delgado (CUB) 5:0 in the quarter-final
  • 2008 – AIBA World Cup (Moscow, RUS) 1st place – 64KG Won against Uranchimeg Munkherdene (MGL) 16:2 in the final; Won against Aleksandr Ivanov (RUS) 18:6 in the semi-final; Won against Ramal Amanov (AZE) 18:6 in the quarter-final
  • 2008 – Grand Prix Ostrava (Ostrava, CZE) 1st place – 64KG Won against Luca Melis (ITA) RSC 1st round in the final
  • 2008 – Beijing 2008 Olympic Games (Beijing, CHN) 3rd place – 64KG Lost to Manus Boonjumnong (THA) 10:5 in the semi-final; Won against Gennadiy Kovalev (RUS) 5:2 in the quarter-final; Won against Driss Moussaid (MAR) 15:4 in the second preliminary round; Won against Babou Mahaman Smaila (CMR) 15:1 in the first preliminary round
  • 2008 – CUB-FRA Dual Match – 64KG Won against Alexis Vastine (FRA) 4:1
  • 2008 – Grand Prix Usti nad Labem (Usti nad Labem, CZE) 6th place – 64KG Lost to Todd Kidd (AUS) 22:17 in the quarter-final
  • 2008 – Panamerican Continental Championships (Cuenca, ECU) 1st place – 64KG Won against Victor Pinango (VEN) RSC 3rd round
  • 2008 – Klichko Brothers Tournament (Kiev, UKR) 1st place – 64KG Won against Denis Lazarev (UKR) 11:6 in the final; Won against Andriy Lukyanchuk (UKR) 9:5 in the semi-final
  • 2008 – Cuban Olympiad (Havana, CUB) 1st place – 64KG Won against Richard Poll (CUB) 8:1 in the final
  • 2008 – Copa Independencia (Santiago de los Caballeros, DOM) 1st place – 64KG Won against Felix Manuel Diaz (DOM) 4:3 in the final
  • 2008 – Strandja Tournament (Plovdiv, BUL) 2nd place – 64KG Lost to Boris Georgiev (BUL) 26:8 in the final
  • 2008 – Cuba Senior National Champs 1st place – 64KG Won against Richard Poll (CUB) 12:9 in the final
  • 2007 – Giraldo Cordova Cardin Tournament (Santa Clara, CUB) 2nd place – 60KG Lost to Yordenis Ugas (CUB) 15:6 in the final
  • 2007 – Batalla de Carabobo (Valencia, VEN) 6th place – 60KG Lost to Jesus Cuadro (VEN) 26:10
  • 2007 – Bolivarian Alternative Games (San Juan de los Morros, VEN) 5th place – 60KG Lost to Lisandro Bolivar (VEN) 21:6
  • 2007 – Cuba Senior National Champs 2nd place – 60KG Lost to Yordenis Ugas (CUB) 21:8 in the final
  • 2006 – AIBA Junior World Championships (Agadir, MAR) 1st place – 60KG Won against Azamat Smagulov (KAZ) 29:18 in the final; Won against Imil Iksanov (RUS) RSC 2nd round in the semi-final; Won against Everton Lopes (BRA) 39:24 in the quarter-final
  • 2006 – Cuban Olympiad (Havana, CUB) 7th place – 57KG Lost to Li Yang (CHN) 11:9
  • 2006 – Copa Independencia (Santiago de los Caballeros, DOM) 2nd place – 54KG Lost to Juan Velasquez (PUR) 14:11
  • 2006 – Cuba Senior National Champs 3rd place – 54KG Lost to Idel Torriente (CUB) 28:11 in the semi-final
  • 2005 – Panamerican Championships (Teresopolis, BRA) 3rd place – 51KG Lost to Helder Gonzaga (BRA) 14:13 in the semi-final
  • 2005 – Coupe des Nations Tournament (Bastia, FRA) 3rd place – 51KG
  • 2005 – FRA-CUB Dual Match – 51KG Lost to Jerome Thomas (FRA) 38:25
  • 2005 – Giraldo Cordova Cardin Tournament (Cienfuegos, CUB) 1st place – 51KG
  • 2005 – Battle Of Stalingrad Junior Tournament (Volgograd, RUS) 2nd place – 51KG Lost to Samir Mammadov (AZE) by points
  • 2005 – Cuban National Championships 1st place – 51KG

Previous Bouts

Date Against Score Outcome
June 4, 2016 England ESSUMAN Ekow 0:0 Win - TKO R2 0:57
May 6, 2016 Uzbekistan GAIPOV Makhmud 3:0 Win - WP 3:0
April 22, 2016 Mexico CABRERA Marvin 3:0 Win - WP 3:0
April 1, 2016 China CONG Wenbin 0:0 Win - KO R2
February 27, 2016 Ukraine BOHACHUK Serhii 2:1 Loss - WP 2:1
January 30, 2016 Turkey GULER Serhat 0:0 Win - WP 3:0
June 21, 2015 Kazakhstan SHYMBERGENOV Aslanbek 3:0 Loss - WP 3:0
May 22, 2015 Mexico REYES ANGUIANO HECTOR ANDRES 3:0 Win - WP 3:0
April 24, 2015 Ukraine ZUBENKO Oleg 3:0 Win - WP 3:0
April 10, 2015 Mexico REYES ANGUIANO HECTOR ANDRES 3:0 Win - WP 3:0
March 20, 2015 Russia BUTAEV Radzhab 3:0 Loss - WP 3:0
March 6, 2015 Morocco RABII Mohammed 3:0 Loss - WP 3:0
February 20, 2015 England ESSUMAN Ekow 3:0 Win - WP 3:0
January 24, 2015 Algeria TABI Sofiane 0:0 Win - WP 3:0
June 7, 2014 Belarus NURUDZINAU Mahamed 0:0 Win - WP 3:0
May 2, 2014 Russia ZAMKOVOI Andrei 0:0 Win - WP
April 4, 2014 Venezuela MAESTRE Gabriel 0:0 Win - KO R3 2:29
February 28, 2014 Belarus RAMASHKEVICH Yauheni 0:0 Win - WP
January 17, 2014 Mexico REYES ANGUIANO HECTOR ANDRES 0:0 Win - TKO R4 3:00